DENGELER DEĞİŞTİ…


Bu makale 2018-12-12 13:15:48 eklenmiş ve 25080 kez görüntülenmiştir.
DİYETİSYEN EMİNE GÜL TUNA

31 Mart seçimlerine 4 aydan kısa bir süre kala, Mersin’de Cumhur ittifakının ve İYİ Parti’nin adayı belli olmasına rağmen,  CHP’nin adayı ile sadece tahmin ve öngörüler yapılıyor.
CHP’de  ibre bir  o adaya bir diğer adaya gidip geliyor..
İlçeler ise beklemede…
En karışık  seçim süreci  bu  dönemde yaşanıyor..
Hamit  Tuna’nın,Eylül ayında  Mersin  Büyükşehir  Belediye Başkan  Adayı olarak açıklanmasının ardından, Belediye Başkanı Kocamaz’ın  nasıl bir tavır  sergileyeceği  merak edilmeden..
Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar, her zaman övgüyle söz ettiği partisi ile arasındaki ipler de kırılma noktasına geldi.
Sonra da  sosyal medya hesabından   mensubu olduğu MHP  Genel Merkez yetkililerine,  adını  vermeden Toroslar  Belediye  Başkanı  Hamit  Tuna’ya  verdi  veriştirdi..
Tamda bu süreçte   adı İYİ Parti ile anılmaya başlandı..
Hatta  CHP’nin adayı olabileceği bile  uzun süre konuşuldu..
CHP’den aday olma ihtimali olmayan Başkan Kocamaz’a,  Parti rozeti  6 Aralık’ta   yapılan  grup  toplantısında   İYİ Genel  Başkanı Meral Akşener tarafından  takıldı..
Kocamaz’ın  İYİ Parti  saflarına  geçmesi kimse için sürpriz olmadı..
Çünkü bu beklenen bir sondu…
Şimdi..
Şimdi  Mersin’de  ne olacak..
MHP’nin Büyükşehir adayı Hamit Tuna, Cumhur ittifakının adayı olarak daha avantajı gibi görünse de, 
24 Haziranda MHP’nin yerel  iktidar olmasına  rağmen aldığı oy oranı % 12.9..
Buna AK Parti’nin yüzde 28.2 oy  oranını  da eklersek..
İki Partinin toplam  oy oranı  yüzde  41.1’e çıkabiliyor..
AK Partililerin tümü  MHP Adayı  Tuna’ya oy verseler  bile..
Yüzde 50’yi geçemiyor.
Bu  nedenle  ilçe  belediye başkan  adaylarının  belirlenmesinde ince eleyip sık dokudu..
Mesela  Anamur’da..
Sıkça  görüştüğüm  21.Dönem  Milletvekili Hidayet Kılınç’ın  bölgede potansiyel olduğunu bilen Tuna, bu nedenle  ısrarcı oldu..
Önce  İl ve  Ocak Başkanı ile  Kılınç’ı  ziyaret ederek, ‘Anamur’u  seninle  birlikte  sırtlabiliriz’ dedi ama, Kılınç, her zaman  yerelde değil  genelde  siyaset yapmak fikrini  Tuna ile  de paylaştı..
Kılınç’ın  yanından  ayrılan  Tuna,  Gölgeli ve Demir  soluğu  Genel  Başkan  Devlet  Bahçeli’nin yanında  alırlar..
Genel  Başkan Devlet Bahçeli için  de  özel olan Anamur’un  adayının  Hidayet Kılınç  olmasının kaçınılmaz olduğunu  söylerler..
İşte   bu  görüşmenin ardından  her zaman genelde   siyaset  yapacağını  söyleyen  Kılınç,  Genel Başkan tarafından,Genel  Merkeze  davet edilir  ve görev  tevdi  edilir..
Hidayet  Kılınç’ın  MHP’nin  Anamur  Belediye Başkanı adayı olarak  açıklanması ile  birlikte  kartlar yeniden  karılmaya başlandı..
Çünkü  dengeler alt üst  oldu..
Kılınç da  24 Haziranda  6.068  oy alan MHP’den  adaylık görevinin tevdi edilmesiyle  ateşten bir gömlek giydiğinin farkındaydı..
Mersin  bölgesinde  hatırı sayılır bir seveni olan  Hidayet Kılınç,ateşe  atılmış bir gömleği tamamen  yanmadan  nasıl kurtaracağının hesaplarını   yaptı..
ya bu gömleği  maşa ile  alacak elini yakmayacaktı, yada  eliyle alıp 24 Hazirandaki oyların üzerine  konacak oyları kaderine bırakacaktı..
Yıllardır siyasetin içinde olan ve zengin fakir, siyasi ayrım gözetmeden Çamlıyayla’dan- Anamur’a kadar kendisinden yardım isteyenlere mümkün olduğunca yardımcı olan ve  karşılığı  olan  Kılınç, siyaseti iyi okuyan bir siyasi..
Sosyal medya’ya düşen  haberlere göre,  Anamur,Tarsus,Erdemli, Çamlıyayla, Gülnar ve  Mut ilçelerinde  MHP’nin  adayı  desteklenecek..
Yani  Bahçeli için önem  arz eden  Anamur’da, MHP AKParti  kardeşliği  sandıkta  devam edecek..
Belediye  Başkanı Mehmet  Türe’nin  İYİ Parti’ye  geçmesi ve  parti binası ile  yaşanan sıkıntılı  süreç ve Silifke  ağır cezada  bina ile ilgili  görülen   davaları  yakından takip eden  Bahçeli’nin, nazarında  Anamur  önem  arz ediyor..
Hamit  Tuna’nın ise  Hidayet Kılınç adı üzerinde  bu kadar ısrarcı olmasının  nedeni yalnız Anamur belediyesini  kazanmak değil elbette..
Mersin’in kırsal kesiminde de küçümsenmeyecek oranlarda oy potansiyeli olan Kılınç’ın getireceği oyların hesabını yaptı.
Seçim sürecinde MHP Anamur Belediye Başkan adayı Kılınç’ın, diğer ilçe adaylarına göre daha fazla performans göstereceğini düşünüyorum.
Çünkü..
Çamlıyayla’dan,  Anamur’a kadar,tıpkı  milletvekili  seçimlerinde olduğu gibi bir çalışma yapacağını  tahmin ediyorum..
Neden mi..
Kocamaz’ın  yerini doldurabilecek  bir isim  yok diyenlerin bu düşüncelerini  çürütmek için,
Kılınç’ın,Hamit Tuna’ya bu zorlu  süreçte  yol arkadaşlığı   yapma ihtimalini  yüksek  görüyorum..
MHP’de Kılınç’ın adaylığının açıklamasıyla birlikte yarışa katılan MHP içinde de hareketlilik ve heyecan oldu.
Öyle sanıyorum ki..
MHP Anamur’da toparlanma sürecine sağlam başladı. Bu  sürecin  Hidayet  Kılınç’ın  Anamur’a gelişiyle  birlikte  daha da pekişeceğini ve genişleyeceğini   görüyoruz..
Kısaca..
Adının  açıklanmasıyla birlikte sağ partilerde dengeleri  değiştiren  Hidayet  Kılınç, 15  Aralık’ta Anamur’a  gelişiyle rüzgarı  fırtınaya  dönüştürecek mi   hep birlikte  yaşayarak göreceğiz..
Mersinde,ayak  oyunlarının sonuna  az kaldı..
Sağlıklı  Günlerde..
Sevgiyle  Kalın..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop